Decydując się na budowę domu, zawsze stajemy przed koniecznością wyboru dachu. Jest to jeden z ważniejszych elementów konstrukcyjnych, który ma zapewnić nam ciepło i bezpieczeństwo. Dom bez dachu nie nadaje się do zamieszkania. Wśród oferowanych przez architektów i wykonawców rozwiązań znajdują się dachy płaskie oraz spadziste. Każdy z nich ma oczywiście swoje zalety. W związku z tym pojawia się pytanie jaki rodzaj dachu wybrać, aby był on naprawdę funkcjonalny, a jednocześnie jego wykonanie nie generowało bardzo dużych kosztów.
Jakie są zalety dachów płaskich?
Zastanawiając się nad tym, czy lepszy jest dach płaski czy spadzisty, warto pamiętać, że wybierając dach płaski, zyskuje pomieszczenia, których wysokość jest wszędzie taka sama. Istotnie ułatwia to aranżację wnętrz i eliminuje konieczność borykania się z różnicami wysokości. Dachy płaskie są również dużo bardziej energooszczędne. Mówiąc prościej, oznacza to, że ich eksploatacja ogranicza wydatki na centralne ogrzewanie. Dużo bardziej będzie również w przypadku takiego dachu spełnić wszystkie wymogi dotyczące zapotrzebowania budynku na energię. Dach płaski gwarantuje niezwykle nowoczesny wygląd budynku. To najważniejsze, ale nie jedyne zalety dachów tego rodzaju.
Jakie są zalety dachów spadzistych?
Za największą zaletę dachów spadzistych uznaje się możliwość wykorzystania poddasza. Jest to dodatkowa przestrzeń, którą można przeznaczyć nie tylko na strych, ale również na pokoje mieszkalne. Na poddaszu szczególnie dobrze sprawdza się sypialnia. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to pomieszczenie z różną wysokością i skosami, co oznacza, że pełne wykorzystanie jego powierzchni nie będzie możliwe. W przypadku dachów spadzistych nie trzeba martwić się odprowadzaniem wody oraz odśnieżaniem. To najważniejsze zalety, które jednak są skutecznie przyćmiewane przez wady. Przede wszystkim dachy spadziste są niezwykle skomplikowane, co oznacza, że ryzyko popełnienia błędów wykonawczych jest zdecydowanie większe niż w przypadku modeli płaskich. Domy, na których znajdują się dachy spadziste są zdecydowanie mniej energooszczędne, co oznacza, że na ogrzewanie zimą trzeba wydać zdecydowanie więcej pieniędzy. Do tego dochodzi konieczność stosowania dodatkowych akcesoriów, w przypadku jakichkolwiek prac, na przykład malowania. Remont dachów we Wrocławiu i każdym innym mieście jest dużo bardziej skomplikowany, jeśli są to dachy spadziste. Wiąże się to oczywiście od razu z dużo wyższymi kosztami, jakie trzeba ponieść.
Jaki dach wybrać – ile kosztuje dach płaski, a ile spadzisty?
Wiele osób podczas wyboru dachu zastanawia się nad kosztami, jakie trzeba będzie ponieść w związku z jego wykonaniem. Pod tym względem zdecydowanie lepiej wypadają dachy płaskie. Bez względu na wielkość domu ostateczny koszt wykonania dachu płaskiego może być nawet 20% niższy niż w przypadku dachu spadzistego. Oszczędność jest więc naprawdę bardzo duża i wyraźnie odczuwalna. Z czego to wynika? Jest to głównie efekt znacznie mniejszej powierzchni dachów płaskich. Dachy spadziste są dużo bardziej skomplikowane. Oczywiście warto pamiętać, że ostateczna cena dachu płaskiego uzależniona jest od wielu czynników. Możemy na przykład zdecydować się na wykonanie na dachu tarasu, co podniesie koszt, ale zapewni nam dodatkową przestrzeń użytkową. W przypadku dachów spadzistych takiej możliwości nie ma.
Które dachy są bardziej wytrzymałe?
Budując dom, chcemy, aby większość jego elementów nie wymagała naprawy bądź wymiany przez lata. Tyczy się to między innymi dachu. Zastanawiając się jaki dach wybrać, warto pamiętać, że modele płaskie charakteryzują się zdecydowanie większą wytrzymałością i odpornością. Wprawdzie gwałtowne zjawiska atmosferyczne nie są u nas jeszcze codziennością, ale zdarzają się coraz częściej. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest dach, w przypadku którego ryzyko zerwania jest dużo niższe. Jeśli chcemy czuć się bezpiecznie, rozsądniej jest postawić na dach płaski. Dachy spadziste lepiej wybierać w miejscach, w których dotychczas nie występowały huragany i trąby powietrzne.

Cześć! Nazywam się Adam Miszczuk, mam 38 lat i jestem pasjonatem projektowania, budownictwa oraz finansów związanego z realizacją marzeń o idealnych wnętrzach i funkcjonalnych przestrzeniach. Od ponad 15 lat działam w branży budowlanej, gdzie zdobywałem doświadczenie jako projektant, konsultant ds. wyboru materiałów oraz doradca inwestycyjny. Moim celem jest dzielenie się wiedzą i praktycznymi wskazówkami, które pomogą Ci podejmować mądre decyzje na każdym etapie Twojego projektu – od pierwszych szkiców po ostatnie wykończenia.
Jeden komentarz
Hi, this is a comment.
To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
Commenter avatars come from Gravatar.