4.8/5 - (5 votes)

    Na budowę własnego domu decyduje się w naszym kraju coraz więcej osób. Każdy z inwestorów marzy o tym, aby był to zarówno piękny, jak i funkcjonalny dom. Znalezienie projektu idealnego domu spełniającego oczekiwania wszystkich zamieszkujących w nim osób może nie być wcale łatwym zadaniem. Inwestorzy mają do wyboru gotowe projekty, ale mogą też zlecić wykonanie indywidualnego projektu architektowi. Zanim jednak podejmą decyzję, które rozwiązanie wybierają, muszą odpowiedzieć sobie na wiele pytań.

    Jakie pytania muszą sobie zadać przyszli właściciele domu jednorodzinnego?

    Projekty domów jednorodzinnych, zarówno tych gotowych, jak i na zamówienie, mogą dotyczyć klasycznych domów parterowych, domów z użytkowym poddaszem, piętrowych o różnej liczbie kondygnacji oraz domów odznaczających się nowoczesną bryłą. Inwestor musi więc odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, jaki dom chciałby mieć. Ważnym kryterium przy wyborze projektu domu jest także wielkość działki, na której ma się znaleźć. Istotne są również kwestie finansowe. O wyborze projektu domu może zadecydować budżet, który inwestor jest w stanie przeznaczyć na budowę. Są to pytania, które musi sobie zadać każda osoba, która ma w planach budowę domu jednorodzinnego.

    Funkcjonalny dom – co to tak naprawdę znaczy?

    Budowa domu na pewno należy do jednej z największych inwestycji. Dlatego też powinien on spełniać oczekiwania wszystkich domowników. Jak zaprojektować dom, aby był funkcjonalny i wygodny? Wszystkie elementy domu powinny być starannie przemyślane jeszcze przed wyborem projektu czy przed zleceniem jego wykonania. Pod uwagę należy wziąć takie elementy, jak:

    • liczbę domowników. Do tego należy dostosować powierzchnię domu. Należy przy tym pamiętać, że liczba domowników może się zmieniać: rodzina powiększy się o nowego członka albo dorosłe dzieci nie będą chciały mieszkać dłużej z rodzicami. W pierwszym przypadku dobrym rozwiązaniem może być dom z użytkowym poddaszem;
    • liczbę kondygnacji. Decydując się na budowę piętrowego domu, należy zastanowić się, czy korzystanie ze schodów nie sprawi trudności starszym, często mającym problemy z poruszaniem się członkom rodziny;
    • wielkość budynku. Nie każdy da się zbudować na danej działce.

    Ponadto tworząc projekt domu, który będzie wygodny i funkcjonalny, nie można zapomnieć o wielkości i organizacji powierzchni użytkowej oraz o pomieszczeniach gospodarczych. W każdym funkcjonalnym domu przyda się spiżarnia, pralnia i suszarnia. Niezbędna może okazać się także kotłownia. Warto zadbać o wybór odpowiedniego wykonawcy. To sposób na to, aby naprawa dachu we Wrocławiu nie była szybko konieczna.

    Jaki dom można nazwać funkcjonalnym?

    Projekt funkcjonalnego domu powinien uwzględniać potrzeby wszystkich domowników. Przy tworzeniu projektu dużo więc będzie zależało od ich oczekiwań. Jedni inwestorzy będą zainteresowani domem, w którym większość pomieszczeń będzie otwarta. Z kolei innym będzie zależało na tym, aby dom oparty był na zamkniętych pomieszczeniach. Jak stworzyć funkcjonalny dom? Architekci, którym zostanie powierzone zadanie wykonania projektu funkcjonalnego domu przypuszczanie zaproponują projekt budynku o prostej bryle. To sposób zarówno na szybkie zakończenie budowy, jak na zmniejszenie jej kosztów. Ponadto aranżacja wnętrza domu odznaczającego się prostą bryłą jest bardzo prosta. W funkcjonalnym domu powinny znaleźć się dwie strefy. Jedna z nich powinna być strefą otwartą dostępną zarówno dla wszystkich domowników, jak i dla gości. Ze strefy drugiej, prywatnej, mogą korzystać tylko domownicy. Najłatwiejsze zadanie czeka architektów, którzy projektują dom mający więcej niż jedną kondygnację. Podział na dwie odrębne strefy w takim domu można wykonać w prosty sposób. Nie oznacza to, że w domu parterowym takiego podziału nie da się zastosować. W domach parterowych najbliżej wejścia projektuje się strefę wspólną. W tylnej części umieszcza się strefę prywatną. W domach, które mają więcej niż jedną kondygnację, strefa prywatna znajduje się na piętrze. Strefa ogólnodostępna nie musi być zamknięta. Otwarte przestrzenie są bardzo modnym trendem w aranżacji wnętrz.

    Udostępnij.
    Zostaw odpowiedź