Budowa domu uzależniona jest nie tylko od potrzeb i oczekiwań danego inwestora, ale przede wszystkim od przepisów prawa budowlanego. Jeżeli zamierzasz budować dom w 2023 roku, czeka Cię znacznie mniej formalności niż przed rokiem. Po spełnieniu pewnych warunków możliwa bowiem będzie budowa domu jednorodzinnego bez uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wprowadzonych zmian jest znaczenie więcej, dzięki nim do swojego wymarzonego, nowo wybudowanego domu wprowadzisz się znacznie szybciej. Łatwiejszy będzie też remont domu, w efekcie nawet naprawa dachu we Wrocławiu będzie mniej kłopotliwa.
Jak duży dom można zbudować bez pozwolenia na budowę?
Od stycznia 2022 roku bez pozwolenia mogłeś wybudować dom o powierzchni nieprzekraczającej siedemdziesięciu metrów kwadratowych. Od 2023 roku możesz wybudować bez pozwolenia dom o znacznie większej powierzchni. Aby możliwe było skorzystanie z tej uproszczonej procedury, budowany przez Ciebie dom nie może zostać wynajęty bądź wystawiony na bądź sprzedaż: musisz go przeznaczyć wyłącznie na własne potrzeby. Przed rozpoczęciem inwestycji musisz wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy do odpowiedniego organu w urzędzie gminy bądź miasta. Przystępując do budowy domy na zgłoszenie, musisz posiadać inne dokumenty. Zalicza się do nich decyzję o warunkach zabudowy oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ponadto musisz posiadać projekt budowlany.
Jak złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy?
Po wprowadzonych w prawie budowlanym zmianach, tenże wniosek może złożyć nie tylko udając się osobiście do właściwego organu. Zgłoszenia możesz obecnie dokonać także przez Internet. Spraw związanych z budową, które załatwisz drogą elektroniczną jest więcej. Za pośrednictwem Internetu możesz zgłosić również wniosek o pozwolenie na budowę oraz zawiadomienie o tym, że budowa domu została zakończona. Ponadto drogą elektroniczną możesz zgłosić rozbiórkę budynku. Pamiętaj, że na zgłoszenie możesz zbudować dom, który ma maksymalnie dwie kondygnacje.
Pozwolenie na użytkowanie domu – jakie zmiany zostały wprowadzone?
Ustawodawca zmienił także przepisy dotyczące pozwolenia na użytkowanie domu. Jeżeli budowę domu rozpoczniesz w 2023 roku, to nie musisz już uzyskiwać pozwolenia na jego użytkowanie. Dzięki zmianom unikniesz procedury odbierania domu. Wystarczy, że kierownik budowy poinformuje o zakończeniu prac, dzięki czemu dom Ty i Twoja rodzina będziecie mogli użytkować go znacznie wcześniej. Pamiętaj jednak od dostarczeniu do urzędu pewnych dokumentów. Przed rozpoczęciem użytkowania domu musisz donieść:
- dokumentację geodezyjną;
- projekt techniczny;
- protokoły z przeprowadzonych badań instalacji.
Na zawiadomienie urzędu o rozpoczęciu użytkowania domu masz 14 dni. Możesz to zrobić drogą elektroniczną. Pamiętaj, że decyzję o pozwoleniu na użytkowanie musisz uzyskać, gdy dom został oddany w użytkowanie zanim ukończone zostały w nim wszystkie prace budowlane. Po wprowadzonych zmianach musisz dokonać zgłoszenia wszystkich źródeł ciepła znajdujących się w nowo wybudowanym domu, jeśli ich moc przekracza 1 MW.
Jakie zmiany zostały wprowadzone w segregacji odpadów budowlanych?
Budowa bądź remont domu oznaczają, że na działce pojawia się mnóstwo odpadów, które nie mogą trafić do zmieszanych śmieci. Wprowadzono więc zmiany nie tylko odnoszące się do warunków budowy, ale także w przepisach regulujących kwestie związane z segregacją odpadów budowlanych. Jak na razie zmiany dotyczą tylko właścicieli firm budowlanych i remontowych. Jeśli interesuje Cię remont dachu we Wrocławiu, po zmianie w przepisach nie musisz się zastanawiać nad tym, jak segregować prawidłowo odpady budowlane. Zajmie się tym firma wykonująca dla Ciebie wspomniany remont lub budująca dom. Nowelizacja przepisów ( nowe obowiązują od stycznia 2023 roku) nakłada obowiązek podziału odpadów budowlanych na sześć frakcji. Do oddzielnych pojemników muszą trafić metale, drewno, tworzywa sztuczne, gips, szkło oraz takie odpady mineralne, jak między innymi cegła, płytki ceramiczne, beton.