Na to, jak będzie wyglądać budowa domu, wpływają przepisy prawa budowlanego. Z tego powodu przed rozpoczęciem inwestycji, dobrze jest zapoznać się z tematem: budowa domu a zmiany w prawie w 2023. W ten sposób wszelkie formalności można załatwić w sprawny sposób. W 2023 roku nastąpią zmiany w prawie, które spowodują, że uproszczona zostanie cała procedura budowania domu na zgłoszenie. Przede wszystkim z takiego rozwiązania będzie mógł skorzystać każdy inwestor. Brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę to spore ułatwienie dla planujących wznoszenie domu jednorodzinnego. Pozwolenie na budowę nowego domu nie będzie wymagane, gdy:
- inwestor planuje wzniesienie domu jednorodzinnego,
- budynek ma mieć jedynie dwie kondygnacje,
- dom ma powstać w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych inwestora.
Z uproszczonej procedury będą mogli korzystać inwestorzy indywidualni, którzy nie budują nieruchomości w celu sprzedaży czy wynajmu.
Jak będzie można załatwić zgłoszenie budowy domu?
Kolejnym uproszczeniem formalności dla planujących budowę domu będzie możliwość załatwienia jej zgłoszenia przez Internet. Zmieniające się prawo budowy domu w 2023, przekłada się także na rosnącą pulę dokumentów, które można złożyć bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie można przez Internet dostarczyć:
- zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego,
- wniosek o pozwolenie na budowę,
- zgłoszenie rozbiórki,
- zawiadomienie o zakończeniu budowy.
Kolejną zmianą, która wejdzie w życie w styczniu 2023, jest brak konieczności prowadzenia papierowego dziennika budowy. Wykorzystując stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, będzie można prowadzić elektroniczny dziennik budowy. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w celu sprawdzenia informacji znajdujących się w takim dokumencie, nie trzeba będzie pojawić się na placu budowy.
Jakie zmiany w pozwoleniu na użytkowanie domu?
Już od 1 stycznia 2023 roku zmieniają się także przepisy, które związane są z pozwoleniem na użytkowanie budynku. Po zmianach inwestor nie będzie już musiał uzyskiwać takie pozwolenie, gdy budowa budynku mieszkalnego zostanie zakończona. Dotychczas konieczne było przeproszenie procedury oddawania obiektu do użytkowania. Obecnie kierownik budowy może złożyć oświadczenie o jej zakończeniu, a także możliwość rozpoczęcia jego użytkowania. W celu rozpoczęcia użytkowania domu trzeba będzie dostarczyć do urzędu dokumenty jak:
- projekt techniczny,
- protokoły wymaganych badań instalacji,
- dokumentację geodezyjną,
- dokumentację fotograficzną budowy,
- projekt techniczny.
Równocześnie wraz z dokumentacją trzeba poinformować urząd o rozpoczęciu użytkowania.
Jakie zmiany będą związane ze źródłami energii w domu?
Na to, jak zbudować dom w 2023, będą wpływać także zmiany związane z kwestiami dotyczącymi energii. Przede wszystkim przy każdym obrocie nieruchomościami niezbędne będzie dysponowanie świadectwami energetycznymi. Będzie ono niezbędne także w celu możliwości przeprowadzenia odbioru budynku. Wyjątkiem są domy jednorodzinne, których powierzchnia nie będzie przekraczać 50 metrów kwadratowych. Paszport energetyczny ma docelowo stać się dokumentem obowiązkowym dla wszystkich właścicieli budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Równocześnie przy nowych domach trzeba przeprowadzić proces zgłaszania źródeł ciepła. Konieczne jest dokonanie zgłoszenia wszystkich, których moc przekracza 1 MW. Na takie zgłoszenie właściciel ma 14 dni. Natomiast dokonać można tego w urzędzie, gdzie dostarczy się dokument w wersji papierowej, jak i też można wykorzystać rządową stronę internetową.
Jakie zmiany pojawią się przy segregacji odpadów budowlanych?
W 2023 wejdą w życie także zmiany w przepisach dotyczących odpadów budowlanych i remontowych. Będzie to miało znaczenie między innymi dla przeprowadzających remont dachu we Wrocławiu. Nowe przepisy wymagają segregowania odpadów na sześć frakcji. Takie zmiany będą dotyczyły firm, które zajmują się wykonywaniem prac budowlanych i remontowych. Na razie nowe przepisy nie wpłyną na osoby budujące domy jednorodzinne.

Cześć! Nazywam się Adam Miszczuk, mam 38 lat i jestem pasjonatem projektowania, budownictwa oraz finansów związanego z realizacją marzeń o idealnych wnętrzach i funkcjonalnych przestrzeniach. Od ponad 15 lat działam w branży budowlanej, gdzie zdobywałem doświadczenie jako projektant, konsultant ds. wyboru materiałów oraz doradca inwestycyjny. Moim celem jest dzielenie się wiedzą i praktycznymi wskazówkami, które pomogą Ci podejmować mądre decyzje na każdym etapie Twojego projektu – od pierwszych szkiców po ostatnie wykończenia.