4.7/5 - (3 votes)

    Powodem, dla którego większość z nas decyduje się na budowę domu są marzenia: jedni chcą po prostu mieszkać w swoich czterech kątach, innym zależy na własnym ogrodzie, dla jeszcze innych motywacją jest marzenie o zamieszkaniu poza miastem. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że osoby, które zachwycą się okolicą są w stanie zapłacić wysoką cenę za działkę, a nawet zdecydować się na naprawdę długi dojazd do pracy. Ci, którzy mają odwagę zawalczyć o swoje marzenia, bardzo często znajdują się w grupie osób rozpoczynających budowę domu.

    Jakie są powody, dla których decydujemy się na budowę domu?

    Większości z nas budowa domu kojarzy się z ogromnym przedsięwzięciem pochłaniającym ogromne pieniądze. Prowadzone ankiety pokazują jednak, że wszystko ma swój początek w marzeniach. Ci, którzy pytani są o powód rozpoczęcia budowy domu na ogół nie podają powodów praktycznych. Na powiększenie się rodziny wskazuje około jedenaście procent ankietowanych, a chęć ulokowania oszczędności dwanaście. Już jednak marzenie o własnym domu to powód, na który wskazuje blisko sześćdziesiąt procent pytanych o to osób. Ciekawostką jest fakt, że trend ten się nie zmienia – każdego roku to właśnie realizacja marzeń najsilniej motywuje nas do rozpoczęcia budowy.

    Jakie marzenia sprawiają, że decydujemy się na budowę domu?

    Co trzeci ankietowany wskazuje, że powodem, dla którego zdecydował się na budowę domu było marzenie o własnym ogrodzie – to druga pod względem popularności odpowiedź. Polacy bardzo często marzą także o tym, aby zamienić miasto na wieś – wskazują, że to najlepszy sposób na zyskanie większej przestrzeni do życia. Ciekawostką jest fakt, że nie zapominamy również o bardziej prozaicznych powodach: około dwadzieścia dwa procent ankietowanych wskazuje, że budowa domu to inwestycja o wiele bardziej opłacalna niż kupno mieszkania.

    Co wpływa na wybór działki, na której ma stanąć dom?

    Tym, co bierzemy pod uwagę, wybierając działkę budowlaną jest bardzo często wygląd okolicy – wskazuje to na to, że często kierujemy się emocjami. Cena gruntu zajmuje dopiero drugie miejsce. Ciekawostką jest natomiast fakt, że kwestie praktyczne, takie jak na przykład odległość od szkoły, do której uczęszczają dzieci czy miejsca pracy, znajduje się jeszcze dalej. Warto dodać, że budowa domu zawsze wiąże się z koniecznością wyboru miejsca, w którym spędzimy kilka, jeśli nie kilkanaście najbliższych lat – to może wyjaśniać dlaczego to właśnie kwestie estetyczne biorą górę. Gromadzone dane wskazują, że większość Polaków wybiera posesje położone na wsi lub terenach zlokalizowanych pod miastem. Warto dodać, że aż co piąta osoba budująca w naszym kraju dom nie ma w tej kwestii wyboru – jest to spowodowane odziedziczeniem działki lub otrzymaniem jej na drodze darowizny.

    Jaki jest koszt budowy domu?

    Fachowcy wskazują, że w pierwszym kwartale 2023 roku osoby decydujące się na budowę domu o powierzchni około stu pięćdziesięciu metrów powinny liczyć się z wydatkiem na poziomie ośmiuset tysięcy złotych – w porównaniu do roku 2022 cena jest więc wyższa o około siedemdziesiąt pięć tysięcy. Niewielki wzrost oznacza, że ceny materiałów budowlanych uspokoiły się, co jest niewątpliwie dobrą wiadomością dla inwestorów.

    Udostępnij.
    Zostaw odpowiedź