Ogrzewanie budynku to w większości przypadków jeden z największych punktów w rocznym bilansie utrzymania domu. Dlatego też planując budowę lub remont generalny, zawsze warto zrobić przynajmniej szacunkowe zestawienie, jak będą prezentować się potencjalne koszty ogrzewania w zależności od wybranej technologii. Różnice mogą być dość duże, więc w okresie amortyzacji budynku jest sporo do zaoszczędzenia.
Sposób ogrzewania budynku, a koszty budowy
Analizując koszty ogrzewania budynku nie sposób pominąć kosztów, które trzeba ponieść na samym etapie budowy. Tutaj różnice są bardzo duże, a przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że decyzję o źródle zasilania trzeba podjąć już na początku, podczas projektowania domu. Późniejsze zmiany są możliwe, jednak w większości sytuacji wymagają na tyle wysokich nakładów na remont, że nie są opłacalne. Na koszty podczas budowy w zależności od wybranego sposobu grzania składają się:
- budowa odpowiedniego komina adekwatnego dla źródła ogrzewania
- zakup pieca
- zakup grzejników
- zakup mat grzewczych
- zakup pompy ciepła
- zakup zbiornika na gaz
- budowa kominka
Wszystkie z powyższych elementów mają zróżnicowaną cenę, więc kluczowe dla późniejszych kalkulacji jest ustalenie, ile wyda się na początku. Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie prądem (pompą ciepła, matami grzewczymi, grzejnikami konwekcyjnymi lub promiennikami ciepła) w powyższych kosztach można zawrzeć też koszt instalacji fotowoltaicznej, która wpłynie na późniejsze koszty eksploatacji i istotnie je obniży.
Ogrzewanie energią elektryczną – ile kosztuje pompa ciepła, grzejniki i maty grzewcze
Aktualnie promuje się ogrzewanie domów ekologicznymi metodami. Należą do nich instalacje bazujące na energii elektrycznej – najlepiej produkowanej samodzielnie w domowych instalacjach fotowoltaicznych. Decydując się na tę formę ogrzewania, trzeba jednak liczyć się z kosztami na poziomie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tyle wyniesie zakup odpowiedniej pompy ciepła z całym osprzętem i montażem. Nieco tańsze będą promienniki ciepła i maty grzewcze, jednak one nie będą tak wydajne w późniejszej eksploatacji i będzie trzeba liczyć się z wyższym zużyciem energii. Jeśli pompa ciepła ma być zasilana panelami fotowoltaicznymi, będzie to oznaczać dodatkowe koszty na poziomie przekraczającym 50 tys. zł.
Ogrzewanie węglem i gazem – koszty kotłów
Zdecydowanie mniej trzeba zapłacić za instalacje ogrzewania bazujące na węglu lub gazie. Tu wystarczy komin, który jednak nie powinien kosztować zbyt wiele – do kilku tysięcy. Sam piec na gaz lub węgiel (lub inne paliwa stałe) będzie kosztował wraz z instalacją około kilkunastu tysięcy – to już dość zaawansowane modele o dużej mocy. Koszty są więc niższe, jednak takie ogrzewanie nie jest ekologiczne, a ponadto trzeba liczyć się z gwałtownymi wahaniami cen materiałów opałowych. Kominki aktualnie nie są już stosowane i raczej odradzane ze względu na niską wydajność (nie dotyczy to tzw. klasycznych kóz, które mają wysoką wydajność) – pełnią raczej funkcje dekoracyjne.
Okres amortyzacji urządzeń grzewczych – który jest najtrwalszy
Kolejny istotny aspekt to okres amortyzacji urządzeń grzewczych. Najbardziej trwałe są klasyczne kominki i nowoczesne piece w stylu starych tak zwanych kóz. Współczesne piece na węgiel i inne paliwa stałe także są bardzo wytrzymałe i można je eksploatować nawet kilkadziesiąt lat. Okres amortyzacji jest na tyle długi, że nie trzeba go kalkulować. Sprawa ma się inaczej w przypadku instalacji zasilanych prądem. Pompy ciepła, promienniki ciepła, czy maty grzewcze, a tym bardziej ewentualne instalacje fotowoltaiczne, które je zasilają, podlegają amortyzacji i trzeba liczyć się z tym, że ich żywotność wyniesie do 20-30 lat. Jest to zależne od wybranych modeli i intensywności eksploatacji. Jednocześnie jednak połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki jest najtańszą metodą na ogrzanie budynku.
Koszty ogrzewania w zależności od paliwa
Koszty ogrzewania pompą ciepła są najniższe, jednak trzeba pamiętać, że tylko wtedy, gdy pompa jest odpowiednio dopasowana do kubatury budynku. W zależności od sezonu pompa ciepła odpowiednia dla domu o powierzchni 100-150 metrów kwadratowych zużyje od 4000 do 7000 kW. Cena jest zależna od cen prądu – posiadając fotowoltaikę bilansującą rachunki, wystarczy odliczyć koszt amortyzacji instalacji grzewczej. Jednocześnie chcąc osiągnąć podobny poziom ogrzania budynku i bazując na węglu lub drewnie (i piecach na paliwa stałe) trzeba by spalić około 20 metrów sześciennych drewna o wysokiej kaloryczności (lub odpowiednik w postaci węgla). Finalnie cena ogrzewania takiego budynku może okazać się kilkadziesiąt procent wyższa, niż w przypadku pompy ciepła. Trzeba jednak pamiętać, że ceny energii elektrycznej, drewna i węgla (a także gazu) ciągle się zmieniają, więc dokładne szacunki długoterminowe, są niemożliwe do wykonania – można tylko spekulować na podstawie uśrednionych przewidywanych cen.